AQ blog meta 02

Meta update politike privatnosti 2024: Ko te prati (kući)?

Da li ste spremni da svi vaši podaci i sadržaj koji ste dijelili na Facebook-u, Instagram-u ili Threads-u postanu resurs za treniranje AI alata?

Pa, spremite se.

Meta je najavila novi update politike privatnosti koji stupa na snagu 26. juna ove godine.

Prihvatanjem njihovih uslova i odredbi (što ste već učinili prilikom kreiranja svog naloga), automatski dajete dozvolu da koriste vaše informacije za razvoj svojih AI alata. 

Ako ste zaboravili šta ste objavljivali na Facebook-u prije 10 ili 15 godina, Meta nije

Pored informacija iz opisa profila, update politike privatnosti dozvoljava Meti da za treniranje AI alata koristi sve vaše objave, fotografije, opise, komentare, Story-je, ali i poruke sa chatbot-ovima. Navodno, sigurne će biti samo privatne poruke, iako po tvrdnjama Forbs-a u pitanju je automatska dozvola za korišćenje javnih i privatnih korisničkih podataka prikupljanih od 2007. godine.

Ova vijest je privukla svjetsku pažnju kada su se korisnici u Velikoj Britaniji i zemljama EU počeli žaliti i objavljivati notifikacije i mejlove koje su dobili od Mete. Zahvaljujući postojanju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti (GDPR), korisnici iz ovih zemalja su morali biti obavješteni o novim promjenama.

Šta Meta zapravo radi sa update-om politike privatnosti?

Prema riječima Scherms Max-a, advokata iz Austrijske organizacije za zaštitu privatnosti NOYB a koje prenosi Euronews, Meta u suštini tvrdi da može koristiti bilo koje podatke iz bilo kojeg izvora za bilo koju svrhu i učiniti ih dostupnim bilo kome na svijetu, sve dok se to radi putem AI tehnologije.

Meta ne vidi ništa sporno jer je pomenutim korisnicima najavila promjene i ostavila im mogućnost da se „Opt Out-uju“ odnosno kliknu na opciju „right to object“ koja je naznačena u notifikacijama koje su dobili.

Da bi to i učinili, korisnici moraju da u podešavanjima svake od Meta platformi odbiju novi update politike privatnosti i to na način da popune formu u kojoj je potrebno da objasne zašto ne žele da dozvole Meti da koristi njihove podatke koji su se godinama gomilali na ovim platformama.

Ali ne lezi vraže, Meta može da odbije taj zahtjev, što masovno i radi.

Na veličinu prijetnje ukazuje i to da je NOYB podnio 11 žalbi nadležnim organima za zaštitu podataka širom Evrope i zatražio „postupak hitnosti“  jer nova Meta politika privatnosti stupa na snagu kroz svega nekoliko dana. Kako naglašavaju, ova obrada godinama vrijednog korisničkog sadržaja je zloupotreba ličnih podataka oko 4 milijarde korisnika i to u svrhu vještačke inteligencije.

Kako igleda Opt Out?

Ukoliko živite u Velikoj Britaniji ili nekoj od EU zemalja, svakako iskoristite priliku da se Opt Out-ujete, a evo i kako:

  1. Idite na Settings pa Privacy Policy.
  2. Ispod naslova Privacy Policy vidjećete tekst o ažuriranjima politike privatnosti i linkovane riječi „Right to Object”.
  3. Kliknite na „Right to Object” nakon čega ćete doći na novu stranicu.
  4. Popunite detalje i potrudite se da što bolje argumentujete zašto ne želite da Meta koristi sve vaše podatke za treniranje svojih AI alata.

Na Instagram-u kliknite na burger meni u vrhu svog naloga, a potom idite na About i onda na Privacy Policy. Kada vam se stranica učita, kliknite na „right to object“, a nakon toga popunite formu.

Ko te prati i u kući?

Da smo barem na trenutak odahnuli misleći da se update tiče samo zemalja EU i Velike Britanije…

Odmah su počele stizati informacije od zabrinutih korisnika iz SAD-a koji mogu da Opt Out-uju samo iz nekih od opcija upotreba podataka trećih strana, dok se ostale zemlje, poput Australije, žale da nemaju nikakvu Opt Out opciju.

Pogađate – svi smo u istom loncu, samo neki od nas nemaju kutlaču da uteknu preko nje.

Ipak, nakon svega što smo vidjeli od Mete, ne možemo stvarno biti iznenađeni ovim potezom. Na kraju, svjesni smo da smo već debelo zašli u 1984. Pardon, mislila sam na 2024.

Uostalom, budimo realni (što bi rekao sjajni Kazimir Hrastek), kako drugačije izbjeći skandale poput Cambridge Analytic-e nego ih legalizovati guranjem pod tepih zvani AI.

A šta kad zapnemo za taj tepih i nadrljamo?

Bože moj, sami pali – sami se ubili, jer možda je to Meta, a možda se samo nismo „Opt Out-ovali“.

Piše: Gorana Bošnjak